Stres

Stres, únava, časté nemoci - to jsou problémy dnešní doby většiny z nás. Pilulky ale nic nevyřeší. Člověk musí umět relaxovat, aby ho styl současného života nezničil.
V každé stresové situaci se tělo připravuje na tzv. útěk nebo útok, jsou to situace, kdy je potřeba mobilizovat veškerou energii, svaly a smysly a připravit se na akci, která zachraňuje život. V ten moment musí celý organismus reagovat okamžitě. Proto se zvýší svalové napětí a svaly jsou v pohotovosti. Zvyšuje se uvolňování glukózy, jako rychlého přísunu energie pro buňky, zrychlí se tep a zvýší se krevní tlak, zrychlí se dýchání, zúží zorničky a tělo je připraveno na okamžitou reakci, kterou je „útěk nebo útok“, to vyplývá z vývoje všech organismů ke schopnosti přežít. To nám zachrání život, pokud je to potřeba.
V dnešní době vlastně podstupujeme simulované stresové situace, které nevedou k ohrožení života, ale naše psychika je tak chápe, a právě proto spouští celou řadu těchto život zachraňujících mechanismů.
 

inzerce
Etue.cz - kožené etue a peněženky
www.etue.cz


Ale pozor
Ale pokud se tyto situace neustále opakují a přetrvávají, některé svaly prostě, samozřejmě velmi zjednodušeně, zůstanou v pohotovosti a vlastně „ztuhnou“a tím způsobí bolest, kterou zná většina z nás, a kterou neumíme bez pomoci odstranit.
Z dlouhodobého hlediska zvýšené uvolňování glukózy je jedním z faktorů vzniku diabetes mellitus 2 typu (tzv. stařecká cukrovka), často zvýšený tlak je jednou z příčin trvale zvýšeného tlaku (hypertenze). Tím se dostáváme k dnešní nejrozšířenější civilizační nemoci a tou je ICHS (ischemická choroba srdeční), které asi nejobávanějším projevem je infarkt myokardu. Stres také působí sníženou odolnost žaludeční sliznice k vnějším vlivům a to může vyústit v tzv. stresový vřed žaludku.
Pohyb všeobecně je podpůrným faktorem v léčbě vysokého tlaku a pomáhá zbavovat se stresu.

Tai Chi pomáhá proti stresu
Díky tomu, že Tai Chi vyžaduje ze začátku plnou soustředěnost na to, co děláme a v pokročilejších fázích přichází ta kýžená relaxace v pohybu, odbouráváme i stres. Dochází také k uvolňování endorfinů, „hormonů dobré nálady“ a to vše nám pak pomáhá se také vyrovnávat lépe se stresem běžných každodenních starostí.

Stres a duchovní příčiny
Léčitelé ví, že příčinou našich nemocí a problémů je způsob chápání našeho života a tedy i způsob myšlení.

Tai Chi jako záchrana?
Ke svému zdraví se chováme jako ke kabátu. Když se zamaže, dáme jej do čistírny.
Tai Chi skutečně dokáže divy. Je čím dál víc doporučováno lékaři jako doplněk k rehabilitacím, dále jako vhodné cvičení pro zlepšní zdravotního stavu u škály různých onemocnění, např. srdce nebo plic, nebo dokonce i zlepšení zraku. I na těchto stránkách je možno se dočíst, jak mě Tai Chi neuvěřitelně a relativně rychle pomohlo z velikých zdravotních problémů, v sekci "Léčivá síla". Věřím, že podobných případů je mnoho, proto prosím o příspěvky, abych je mohl na tomto Tai Chi webu zveřejnit a ukázat tak ostatním, že jejich trápení může být úplně zbytečné, a že díky Tai Chi mohou nalézt zcela nový začátek.