Pár slov o Tai Chi

Tai Chi Chuan, někdy také nazýváno zkráceně Tai Chi, je několik set let staré bojové umění, které kombinuje přesné pohyby těla s hlubokým dýcháním a využíváním energie jin a jang. Za zdánlivou měkkostí skrývá nečekanou tvrdost. Učí se ho cvičit jak začátečníci, tak i různě pokročilí. Tai Chi Chuan zlepšuje jak fyzickou, tak psychickou kondici, pomáhá měnit člověka mentálně, naučí ho ovládat dech a pracovat s vnitřní energií.
Pro rychlé rozšíření tohoto umění je několik důvodů. Snad nejdůležitějším je ten, že cvičení Tai Chi Chuan může zklidnit mysl a uvolnit tělo, čímž se posiluje schopnost k přežití v dnešním hektickém a stresem naplněném světě. Za druhé, jelikož zbraně jsou dnes tak efektivní a snadno dostupné, Tai Chi Chuan se považuje za méně důležité pro osobní sebeobranu, než bývalo kdysi. Z tohoto důvodu je mnoho mistrů Tai Chi Chuan ochotno podělit se o svoje znalosti s veřejností. Za třetí, od té doby, co Tai Chi Chuan vzniklo, nejen že se ukázalo, jako efektivní bojové umění, ale také užitečné pro zlepšení zdraví a léčení mnoha nemocí.
 

inzerce
Etue.cz - kožené etue a peněženky
www.etue.cz


Pomocí úvodních cviků a následného cvičení formy, samozřejmě za předpokladu správného postoje, chůze, rozložení váhy a uvolnění, to vše Vás musí naučit Váš instruktor Tai Chi, pomáhá toto cvičení nejdřív napravit nesprávné držení těla a postupem času také uvolňovat bloky svalů.
Člověk cvičící Tai Chi se na začátku naučí správně stát, správně se pohybovat a zatěžovat správné partie svalů při pohybu a nikoliv klouby, které se nesprávným zatěžováním ničí a to se projeví nejdříve bolestí a následně poškozením kloubu různé intenzity. Nejvíce zatěžovaným kloubem na celém těle je právě koleno, které nejvíce trpí, když se nesprávně zatěžuje. Je to vlastně logické. Celá váha člověka spočívá právě na kolenou. To je dáno anatomickým uspořádáním. Jakmile se špatně zatěžuje koleno, dochází k jeho velmi rychlému opotřebování. Bolest v koleni způsobí snahu ulevovat postiženému kloubu nesprávným postojem, či chůzí a jsme zpět zase u zad.
Pak také jemně, dalo by se říci, jako vedlejší efekt cvičení, dochází k posilování všech oslabených partií.
Díky tomu, že Tai Chi vyžaduje ze začátku plnou soustředěnost na to, co děláme a v pokročilejších fázích přichází ta kýžená relaxace v pohybu, odbouráváme i stres. Dochází Kdokoliv, kdo správně cvičí toto umění po několik let, si uvědomí, že Tai Chi Chuan není jenom cvičení na zklidnění a uvolnění - ale, že jde o komplexní a vysoce propracované umění. Dává cvičenci pocity radosti a uspokojení, které přesahují jakékoliv jiné bojové umění. To je dáno tím, že Tai Chi Chuan je hladké, vytříbené a elegantní, stejně tak vnitřně, jako zevně. Cvičenec může cítit chi (či - energii) obíhající v jeho těle a může dosáhnout meditativní míruplné mysli. Správná cirkulace chi v těle dokáže přinést vinikající zdraví. Kromě toho cvičenec Tai Chi Chuan může svoji chi používat při sebeobraně. Principy, které Tai Chi Chuan používá při bojování, jsou zcela odlišné od většiny ostatních bojových umění, které spoléhají na fyzickou sílu. Tai Chi Chuan používá měkkého (poddajnosti) k obraně proti tvrdému a jemnosti k přemožení síly. Čím více cvičíte, tím lepším se stanete a tato obranná schopnost s věkem sílí místo toho, aby se oslabovala. Avšak, protože bojová teorie Tai Chi Chuan je hlubší a důkladnější než u většiny ostatních bojových systémů, je těžší k osvojení a dosažení vysoké úrovně bojové způsobilosti zabere delší čas. Velmi důležité je vedení zkušeného mistra, jenom tak můžete ušetřit mnoho let bloudění a neužitečného cvičení.
Toto cvičení dokáže řešit bolesti zad, bolesti hlavy, poruchy rovnováhy a mnoho dalších nemocí a poruch v lidském těle.

Je třeba rozlišovat Taiji 24 forem a Taiji Quan. Přidáním Quan za slovo Taiji se z tohoto relaxačního a meditačního cvičení stává nejvyšší bojové umění. Ovšem také nejnáročnější. Lidé, kteří nechtějí bojové umění ovládat, ale potřebují především odpočívat, relaxovat a dobíjet energii, cvičí Taiji 24 forem.

Zdroje:
www.mujweb.cz/sport/taichichuan/
www.novinky.cz/zena/zdrav/s-tchaj-ti-proti-stresu-i-nemocim_61625_66qp3.html

inzerce
Etue.cz - kožené etue a peněženky
www.etue.cz